Изоставането в растежа на плода e едно от най-честите усложнения на бременността.
Вътреутробният растеж/развитие се изследва чрез т. нар. „биометрия“ – ултразвуково измерване на определени параметри на плода:
обиколка на главата и корема;
диаметър на главата;
дължина на бедрената кост.
Когато установените размери са под долните граници на нормата за съответната гестационна възраст е налице изоставане в растежа.
Това състояние се разделя на 2 категории:
с ранна изява – от 26 до 32 гестационна седмица;
с късна изява – след 32 гестационна седмица.
Изоставането в растежа с ранна изява най-често се причинява от т. нар. „прееклампсия“ (високо кръвно налягане, което се предизвиква от бременността), водеща до намаляване на доставката на кислород към бебето.
Изоставането в растежа с късна изява обикновено се дължи на огнищни патологични изменения в плацентата и/или промяна в дифузията на кислород и хранителни вещества. За него е характерно, че нерядко води до трайно намаление в интелектуалните способности на новороденото дете и повишен риск от перинатална смъртност.
За съжаление, и при двата вида изоставане в растежа няма никакви симптоми, по които бъдещата майка да се ориентира, че се случва нещо нередно.
Единственият начин да се диагностицира състоянието е изследването с ултразвук.
Ето защо е препоръчително това изследване да се извършва на всеки 3-4 седмици през бременността, с оглед адекватно проследяване на развитието и ранна диагноза на евентуални отклонения от него.
В следващ пост ще ви разкажем какви мерки може да се предприемат, за да се гарантира доброто състояние на плода, когато e установено по-ниско от очакваното тегло.